airteam Thorszelius

Plattan i botten

airteam Thorszelius (tidigare Thorszelius ventilation och service) startades 1999 av Mats Thorszelius , tillika flerfaldig svensk mästare i rally. Många sena kvällar i garaget blev det, och många timmar på landsvägarna på väg mellan olika tävlingar. Rallyn slukade all tid, därför tog Mats sig vidare från SAS-jobbet på Arlanda som flygplansplåtslagare. Han ville inte vara låst fysiskt till en plats, utan behövde kunna fixa och trixa med allt som hade med rallyn att göra, t.ex. bildelar.

Mats påbörjade ett nytt jobb närmare hemmet, ett jobb som injusterare med fokus på ventilation. Det ena gav det andra. Ventilation, montage, projektledning, OVK-behörigheter, certifieringar med mera. Mats med duktiga medarbetare hade börjat bygga upp en egen verksamhet; Thorszelius Ventilation & Service. 2009 var man 11 anställda – resten är historia med en mängd nöjda kunder och väl genomförda projekt.

2019 bjöd airteam upp till dans, Mats med besättning tackade ja och sen var det bara att åka. Uppdaterade tändstift, större kaross, ny motor och mera muskler, nya såväl som gamla utmaningar. Nytändning kort och gott. Nu kör vi.

Omsättningen ligger på: 65-70 MSEK.
Antalet glada medarbetare i koncernen: 107
Org.nr: 556786-4102

Kontaktpersoner

  • Mattias Carlsson, Projektchef, mattias.carlsson AT airteam.se, 070-483 68 34
  • Danny Mattsson, Arbetsledare service, danny.mattsson AT airteam.se, 073-782 84 84
  • Daniel Rundblad, Projektledare, daniel.rundblad AT airteam.se, 070-388 46 99
  • Tomas Thorszelius, Ekonomichef, tomas.thorszelius AT airteam.se, 070-771 32 45
  • Terese Thorszelius, Administration, terese.thorszelius AT airteam.se, 070-688 98 36
  • Mats Thorszelius, VD, mats.thorszelius AT airteam.se, 070-688 66 71

airteam Thorszelius

Kungsängsvägen 17A, 753 23 Uppsala
Telefon: 018-10 21 20, E-Post: info.uppsala AT airteam.se